Jarní očista – detoxikace

Je tu jaro! Období, kdy se vše kolem nás probouzí ze zimního spánku. Vše je jasnější a čisté. Je to období, kdy nás to svádí uklízet doma i před svým domem. Samozřejmě, že i náš miláček automobil potřebuje umýt a ošetřit po zimě. A co naše tělo? Dáváme i jemu takovou péči?

Naši předci přirozeně tělo očišťovali

Naši předci v tomto období čistili svá obydlí a sklepy. Vše se bílilo vápnem, aby se dezinfikovalo a zbavilo případných plísní. Zároveň se tím vše připravilo na uskladnění nové úrody. Předci mysleli přirozeně i na svá těla. Bylo to období, kdy se změnili stravovací návyky. Možná jste slyšeli o postním období před velikonoci. Ano omezil se příjem stravy, určitých potravin v některých kulturách dokonce úplně příjem stravy. To vše přirozeně směřovalo k očistě těla v kterém se za dlouhou dobu nahromadil nepořádek. S příchodem jara a prvních zelených rostlin se potom do jídelníčku zařadili odvary z mladých kopřiv a jiných bylinek, které ještě více pomohli pročistit tělo a jednotlivé orgány.
Jak to máte vy? Staráte se o své tělo a pomáháte mu uklidit? Pokud ne, je na čase s tím začít.

Kde vlastně začít s očistou těla?

Střevo a trávící trakt

Začít bychom měli od našeho trávícího ústrojí. Je to z několika důvodů. Jednak ve střevě je množství bakterií a parazitů. Baktérie jsou pro nás velmi důležité, ale musí být v určitém poměru a ne úplně všechny jsou nám prospěšné. Ve střevě právě působením oněch bakterií a dalších látek dochází k uvolňování výživných látek, vitamínů a minerálů, které jsou přes střevní stěnu předány do krve a tím se dostanou k dalšímu zpracování do jednotlivých orgánů.

Vzhledem ke skutečnosti, že jde v podstatě o prvotní zpracování potravy vzniká poměrně velká část odpadu, která je postupně z těla vyloučena ve formě stolice. Střevní stěna není všude zcela hladká a je plná záhybů, kde se postupně usazují zbytky. Je to podobné, jako dřez v kuchyni. Když jej vyčistíte nějakým čistícím prostředkem krásně se leskne a nečistoty po povrchu krásně stékají pryč do odpadu.

Po určité době se na povrchu dřezu začne usazovat špína (ztratí svůj lesk a je již více drsný). Odpad (sifón) se po čase ucpe a nám neodtéká voda a musíme jej pročistit. To samé je třeba udělat i s našimi střevy. Možná jste to již slyšeli, že tenké střevo má podle čínské medicíny přímou souvislost se srdcem. Každá určitá část tlustého střeva je přímo spojená s nějakým orgánem.

Česká republika se může dokonce nechvalně pochlubit mnoha světovými prvenstvími. Například rakovina tlustého střevo či vysoký počet kardiovaskulárního onemocnění. Nesprávná funkce střev vede k řadě závažných onemocnění a to je důvodem proč by jste měli zvýšit svoji pozornost. Správné fungování střev znamená pravidelnou stolici. Co si pod tím představit?

Po každém 2-3 jídle by jste měli navštívit toaletu. To znamená minimálně 2x denně. V opačném případě se zdržují zbytky potravy ve střevě déle než 24 hodin a tím dochází ke vzniku řady jedů a toxinů, které se uvolňují do těla. To po té vede ke zvýšené únavě, nadváze a podobným příznakům.

Játra a žlučník

Játra jsou filtrem našeho těla stejně jako olejový filtr v našem automobilu. Jaká by to byla očista pokud bychom nevyčistili i tento pro tělo důležitý filtr? Stejná jako když v autě vyměníme olej a filtr necháme původní. Po čase tak může dojít k poškození motoru. Játra zbavují tělo jedů a škodlivin, produkují žluč, podílejí se na krvetvorbě. V případě nesprávné funkce jater se ti může zhoršit čich, oslabit zrak, na kůži se objeví vyrážky a ekzémy a také může jít i bolesti hlavy (migrény) a závratě.

Začněte s jarní očistou svého těla ještě dnes!

Je mnoho způsobů jakými lze toho dosáhnout. Já doporučuji držet se selského rozumu a darů přírody. V období očisty bychom měli hodně pít čistou vodu, omezit potraviny z bílé mouky a tučná, smažená jídla. Vhodné je doplnění pohybové aktivity (stačí i rychlá chůze alespoň 20 minut). Asi málokdo, ale v dnešní době půjde do přírody sbírat čerstvé kopřivy a jiné bylinky. Naštěstí zde jsou již přírodní přípravky, která vám v tom pomohou.


O autorovi příspěvku: Jan Kraus

O přírodní léčebné postupy se zajímá více než 10 let. Čerpá z tisícileté zkušenosti východní medicíny.  Ve své praxi se přesvědčil, že důležitou součástí je vnitřní postoj. Sebevzděláváním v oblasti osobního rozvoje a alternaticního způsobu léčby objevil svůj skrytý poteciál a poslání. Pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav, odkrývat jejich skrytý potenciál a vášeň ho naplňuje.

Reagovat

Váš email nebude publikován. Nutné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a parametry: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.