Fitness a pitný režim?

Po zimním období přišla jarní touha po změně. Změnit svůj stereotyp a začít pro sebe něco dělat. Někdo změní způsob stravování, jiný zahrne do svého života více pohybu.

Cítit se lépe, užívat si radostný život

Cílem je vždy cítit se lépe a prožívat více radosti ze života. Dnes bych se rád zaměřil na pohyb a zdravé tělo jako svůj životní styl. K tomuto zamyšlení mě inspirovalo několik mých kamarádů i klientů, kteří pravidelně navštěvují fitness nebo jinak pravidelně sportují.

Myslím, že to hlavní co je spojuje je radost z pohybu. Dobře se cítí a chtějí si vytvořit nebo udržet pěknou postavu. Každý k tomu má samozřejmě jiný podnět a motivaci, ale výsledek očekávají stejný. Všichni se shodli na tom, že to není jen o tom pohybu, ale velkou měrou se na tom podílí i skladba jejich jídelníčku.

Rozdílné přístupy ke stravě mají stejný cíl

Mají k tomu rozdílné přístupy a preferují jiné stravovací směry. Shodnou se na tom, že tělo pro svou správnou funkci potřebuje dostat všechny potřebné látky. Znamená to pro ně vyvážené množství bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů a vitamínů.

Při zvýšené fyzické zátěži tělo mnoho těchto látek spálí. Potřebuje je doplnit zpět, aby mohlo regenerovat.  Někteří na to jdou přes výpočet kalorií jiní výrazně omezili sacharidy a naopak zvýšili tuky, další se přiklánějí k vegetarianské stravě. Je zajímavé pozorovat, jak jim to funguje.

Shodnou se i na pitném režimu

Shodnou se i na důležitosti správného příjemu tekutin. Logicky, naše tělo je tvořeno ze 70-80% vodou. Takže jednoznačně jeden ze základních stavebních kamenů. Voda se podílí na řadě metabolických procesů a odvádí z těla toxiny a odpadní látky.

Pitný režim bez kvalitní vody?

Opravdu mě překvapilo, že na rozdíl od jídla, kterému věnují takovou pozornost, neřeší kvalitu toho co pijí. Nezajímá je co ten, který nápoj obsahuje. Neřeší, že kvalitou těchto nápojů ovlivnují jednotlivé metabolické procesy včetně trávení.

Dokonce někteří byli zaskočeni informací, že vodu musíme ztrávit stejným způsobem jako jídlo. I to, že voda v různých podobách má pro naše tělo různý přínos. Není vyjímkou, že sáhnou po nějaké minerální či balené vodě.

Plast a skladování balené vody?!

Jednoduchým zamyšlením dojdeme k tomu, že balená voda není to nejlepší co pro sebe můžeme udělat.

Plast jako takový není ideální na skladování vody, uvolňují se z něj například ftaláty jež jsou používány jako změkčovadla při výropě plastů.

Mnohdy je balená voda vystavena slunečnímu a tepelnému záření řadu dní.  A jaká voda je do plastů vlastně balena je další věcí k zamyšlení.

Rozbory ukázaly

Podku se danou problematikou začnete zaobírat zjistíte, že byla provedena řada  rozborů a testů balených vod. Některá zjištění jsou doslova alarmující.

Možná si pamatujete dobu před rokem 89, kdy ještě nebylo tolik balených vod. A ty co se prodávaly byly ve skle. Při přechodu na plastovou éru jste mohli zaznamet rozdíl.

2dcl denně a střídat

Bohužel pohodlnost nás převálcovala – těžké vratné láhve s menším obsahem se do dnešní doby nevejdou. V této době nás i lékaři upozorňovali na omezené množství minerálních vod, které denně pijeme. Doporučení znělo 2dcl denně a hlavně střídat a nepít stále stejný druh minerální vody dlouhodobě.

Ano, obsah minerálních látek rozpuštěných ve vodě může při menším množství našemu tělu prospívat. Ovšem ve velkém množství naopak může škodit. Minerály rozpuštěné ve vodě naše tělo neumí efektivně zužitkovat a potom dochází k jejich usazování v těle. Tím je tělo zbytečně přetěžováno.

Pokud je voda přesyceným minerálním roztokem, jen těžko může na sebe navázat látky, které je potřeba odvést z těla pryč.

Co tedy mám pít?

Odpověď je jednoduchá. Čistou filtrovanou vodu ideálně teploty těla. Co je filtrovaná voda a jak ji mám filtrovat.

Zde již opověď není tak jednoduchá. Každý filtrační systém má své přednosti i nevýhody. Žádný sám o sobě nedokáže vyfiltrovat z vody vše.

Existují však řešení, které bych již nenazýval pouhou filtrací, ale úpravnou vody. V těchto systémech se postupně z vody vyfiltrují chemické sloučeniny, viry a bakterie, zbytky hormonů a léčiv. Následně se upraví pH na zásadité, upraví se tzv. spin vody (její seskupení) a ROP (redukčně oxidační potenciál).

 

Je pro vás důležité zdraví a kondice?

Takto upravená voda působí na naše tělo jako živá voda. Pokud je pro vás zdraví důležité zamyslete se nad tím co pijete. Co můžete pro zkvalitnění vaší vody udělat?

Zajistit takto upravenou vodu u vás doma nebo ve firmě je snadné. Například filtrační systém AWS najdete ZDE. Potom již otočíte kohoutkem a máte kvalitní zdraví prospěšnou vodu v pohodlí domova.

Co si o tomto tématu myslíte? Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište mi do komentářů!


O autorovi příspěvku: Jan Kraus

O přírodní léčebné postupy se zajímá více než 10 let. Čerpá z tisícileté zkušenosti východní medicíny.  Ve své praxi se přesvědčil, že důležitou součástí je vnitřní postoj. Sebevzděláváním v oblasti osobního rozvoje a alternaticního způsobu léčby objevil svůj skrytý poteciál a poslání. Pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav, odkrývat jejich skrytý potenciál a vášeň ho naplňuje.

Reagovat

Váš email nebude publikován. Nutné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a parametry: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.