Dá se osteroporóza léčit přírodní cestou?

Tato nemoc postihuje více ženy než muže. Statistiky říkají, že onemocněním trpí každá 3 žena a každý 6 muž po padesátce. Problémy se mohou dostavovat pomalu a nenápadně zpočátku jako bolesti zad.

O co jde?

Příčinou je postupné řídnutí kostí. Dochází k úbytku kostní tkáně. To znamená úbytek minerálů hlavně pak vápníku. Vnitřek kosti je pórovitý a tím je celkově kost křehčí, náchylnější ke zlomeninám.

Osteroporoza jako důsledek menopauzy

V pozdějším stádiu ke zlomenině stáčí i prudký pohyb. Příčina u žen je způsobena hormonálními změnami po menopauze. Vaječníky přestávají produkovat estrogenní hormony, které pomáhají udržovat hustotu kostní dřeně. Osteroporóza může vzniknout i v případě operativního odstranění vaječníku, při některých hormonálních poruchách či dlouhodobější léčbě kortikoidy.

Nemoc postihuje méně mužů, ale s horšími výsledky

Také u mužů přichází osteoporóza s přibývajícím věkem. Ti mají v dospělosti silnější kosti. O to zákeřněji je nemoc překvapí. Projevem jsou nejčastěji zlomeniny obratlů, krčku nebo stehenní kosti. Následky jsou však mnohem horší než u žen.

Podle statistik až 20 % mužů, kteří utrpěli frakturu krčku stehenní kosti, do roka umírá. 30–40 % zůstává trvale odkázáno na cizí pomoc.

Pouze 20 % mužů si po zlomenině v oblasti kyčle uchová původní nezávislost.

Osteomalacie – nedostatek vitamínu D

Osteomalacie je rovněž onemocnění při kterém dochází k demineralizaci kostí v důsledku nedostatku vitamínu D. U dětí se tento stav nazývá rachitida neboli křivice. Zde je také příčinou nedostatek vápníku, kost je měkká, ale není křehká a lámavá. Obě onemocnění se mohou vyskytovat současně.

Máte dostatek vápníku a fosforu ve stravě?

K růstu a vývoji kostí je zapotřebí dostatečné množství vápníku a fosforu ve stravě. Pro jejich vstřebatelnost je zapotřebí vitamín D, který dostáváme do těla přirozenou formou sluněním. Jednou ztracenou kostní tkáň je obtížné nahradit. Dle lékařů dokonce nemožné.

O to větší význam má proto i zde prevence.

Prevencí je strava bohatá právě na výše zmíněné minerály vápníku, fosforu. Zdrojem mohou být například listová zelenina, citrusové plody, ryby a případně kvalitní doplňky stravy.

Bylo prokázáno, že u žen jež v těhotenství nedoplňovaly kyselinu listovou je vyšší výskyt osteoporózy. Pokud naše tělo nedostává to co ke svému fungování potřebuje vezme si to ze svých zásob. V tomto případě jsou to kosti, zuby atd.

Co je příčinou osteoporózy?

Příčinou nebo vyšším rizikem mohou být kouření, nadměrné požívání alkoholu, diabetes (cukrovka), nedostatek testosteronu, zánětlivá revmatická onemocnění, nedostatek vitamínu D, chronická onemocnění zažívacího traktu a ledvin, onemocnění štítné žlázy, pití chlórované nebo nekvalitní vody, užívání léků navozující úbytek kostní hmoty (např. prednison)

Dobrá zpráva

Máme zde i jednu dobrou zprávu. Je zdokumentováno na více jak 3 tisících případech úspěšná léčba osteroporózy přírodní cestou. Jedná se o dlouhodobější  výsledky sledovaných osob od roku 2001, kdy po roce se výsledky pohybují v rozmezí 25-40%. V praxi to znamená, že u pacienta je po roce léčby jeho zdravotní stav jako cca 10 let před léčbou.

Shrnutí

Osteoporóza je zákeřná především proto, že se v počáteční fázi nijak neprojevuje ani nebolí. S přibývajícím věkem ubývá svalová hmota a současně s tím ubývá i kostní hmota.

Proto je důležité zaměřit se na prevenci, nečekat až se dostaví první obtíže. Aktivně změnit svůj životní styl v oblastech stravování, kvalitní pitný režim, dostatek pohybu.

Obecně lze doporučit přiměřený pohyb ideálně rychlá chůze po dobu alespoň 30 minut denně. Zajistit pravidelný pitný režim nejlépe čistou vodu. Vyvážený jídelníček bohatý na minerály a vitamíny. Podpořit také kvalitními doplňky vápníku, vitamínu D3 a K2.

Každý jsme jiný, proto i zde je nutný individuální přístup. Hlavně v případě, když se nějaké zdravotní obtíže již objevují. Potom je důležité diagnostikovat příčinu a najít individuální řešení jejího odstranění.

Napište mi do komentářů co si o tomto tématu myslíte vy.

Pokud máte obtíže s osteroporózou nebo chcete poradit s cílenou prevencí napište mi e-mail. Domluvíme si schůzku k individuální konzultaci a změření  důležitých tělesných hodnot.


O autorovi příspěvku: Jan Kraus

O přírodní léčebné postupy se zajímá více než 10 let. Čerpá z tisícileté zkušenosti východní medicíny.  Ve své praxi se přesvědčil, že důležitou součástí je vnitřní postoj. Sebevzděláváním v oblasti osobního rozvoje a alternaticního způsobu léčby objevil svůj skrytý poteciál a poslání. Pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav, odkrývat jejich skrytý potenciál a vášeň ho naplňuje.

Reagovat

Váš email nebude publikován. Nutné položky jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a parametry: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.